Воскресіння Христове — головне християнське свято, встановлене на честь чудесного Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа, про що оповідає Євангеліє. З давніх часів Воскресіння Христове відзначається дуже урочисто.

Воскресіння Христове — перехідне свято, дата її непостійна і залежить від дня весняного рівнодення. Російський народ відзначає Воскресіння Христове в першу неділю після повного місяця, що настає слідом за рівноденням: це період від 4 квітня до 8 травня за новим стилем. (Перший Вселенський Собор у 325 році (Нікейський) встановив, що Воскресіння Христове буде святкуватися в першу неділю після весняного рівнодення і повного місяця, після закінчення повного тижня з часу іудейської Пасхи.)

Свято Воскресіння Христового є найвищий свято свят і торжество торжеств.

Воскресіння Христове для християн є перехід від смерті до вічно блаженне життя. Воскресіння Христове — єврейське слово, яке означає перехід і позбавлення. Спочатку святкувала Воскресіння Христове старозавітна церква в пам'ять того, що ангел, посланий від Бога, врятував євреїв від смерті і рабства єгипетського. І для християн Воскресіння Христове — перехід з Христом, позбавлення Їм віруючих від смерті. Воскресіння Христове є руйнування смерті.

Що стосується самого свята Воскресіння Христового, спрадавна під нею розуміється вся Світлий тиждень Воскресіння Христового. «У Святий і Великий тиждень Воскресіння Христового святкуємо Воскресіння Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа...»

Як же сталася ця знаменна для всього роду людського подію — Воскресіння Христове?

Рано-вранці третього дня по смерті Христової, або в перший день тижня, на сході зорі, але до повного ще світанку, стався великий землетрус, — ангел Господній зійшов з Небес на землю, відвалив камінь від дверей труни Господня і сів на ньому.

Так Господь розірвав ворота пекла і Своєю Божественною всемогутністю воскресив Свою людство і поклав основу нашого блаженного воскресіння. За прореченням пророків і Самого Господа, що Христос Воскрес у третій день. Господь повстав Славою Отчею і Власною силою, як Бог.

Воскресіння Господнє відбулося в найглибшій таємниці, лише раптове сильне потрясіння землі могло розповісти, що з надр її виходить Первісток померлих. Після цього й зійшов з неба ангел, щоб сповістити людям про Воскресіння Господа. Вид його був, як блискавка, а шати, як сніг. Відваливши камінь від гробу, він привів у жах і тим видалив вартою, щоб відкрити вільний доступ до гробу мироносиць і апостолам.

Вранці до гробу поспішали кілька благочестивих дружин, щоб помазати миром тіло Спасителя, але їх бентежила думка, хто відвалить камінь до дверей гробу. Одна з них, особливо любив Господа — Марія Магдалина — перша підійшла до печери й побачила, що камінь відсунутий від труни. Пригнічена важкою думкою про зникнення Господа, вона кинулася до апостолам Петру й Івану а ті пішли оглянути печеру, знайшли тільки одяг Його і не знали, що б це значило.

Інші ж мироносиці, що прийшли до Господнього гробу незабаром після Марії Магдалини і колишні раніше цих апостолів, увійшли в печеру і почули голос ангельський, який говорив їм: «Що ви шукаєте Живого між мертвими? Нема його тут, Він воскрес. Ось місце, де положено його. Ідіть швидше, скажіть ученикам Його, що Він воскрес із мертвих, і ото випереджує вас в Галілеї, там Його побачите».

Через кілька хвилин знову підійшла до труни Магдалина і гірко заплакала. Коли в печері знову майнув світло, вона побачила двох ангелів у білому вбранні: одного — в голови, іншого — у ніг, де раніше лежало тіло Ісуса. Під час розмови з ангелами, Магдалина побачила Ісуса, але не впізнала його, а прийняла за садівника. Тоді Господь сказав їй: «Жінко! Що плачеш, кого шукаєш?» Марія сказала: «Пан! Якщо ти взяв Його, скажи мені, де поклав Його, і я візьму Його». На що воскреслий Христос сказав Марії: «Марія!» Марія кинулася до Господа ніг, але він зупинив її: «Не торкайся до мене, іди до братії моєї, і скажи їм: сходжу до Отця Мого й Отця вашого, і до Бога Мого й Бога вашого».

Відбулася смерть і Воскресіння, і тоді Господь велить звістити учням про вознесіння Ісуса як про велике благо для них, тому що Його Батько є і їх Батько, Його Бог — і їх Бог.

Така легенда, що оповідає про Воскресіння і Вознесіння на небо Господа Ісуса Христа. Але є ще одне незаперечне доказ того, щоб Господь був і воскрес саме в цей день.