Святкування Благовіщення завжди відбувається в один і той же день — 7 квітня за новим стилем (за старим стилем — 25 березня). Саме в цей день сталося одне з значимих подій християнського календаря. Свято Благовіщення присвячений спогаду звіщення доброї, рятівної вести архангелом Гавриїлом (благовісником таємниць Божих) Пресвятій Діві Марії. Це звістка про Таємниці втілення від Неї Бога - слова. Слово «благовіщення» означає добру, благу звістку. Це свято вважається настільки великим тому, що він сповіщає про початок визволення людського роду від вічної смерті.

Свято Благовіщення, служачи до слави втілення Бога-слова, також прославляє нероздільне поєднання двох природ в Ісусі Христі — Божественного і людського. За словами церкви, Благовіщення є «основою нашого спасіння, явище таїнства від століття зумовленого». «Прикладом Пресвятої Діви свято Благовіщення, засвідчуючи про з'єднання Божества з людством, навчає нас високому смирення і непохитної віри (спосіб яких була смиренна і віруюча Діва Марія) при незбагненні таємниці Божого слова» (з книги «Свята Православної церкви»).

Це свято вважається в церкві настільки великим, що він не скасовується навіть у тому випадку, якщо випадає на Страсний тиждень — час, коли віруючі дотримуються суворого посту, коли нічого розважального не дозволяється пості повинні сумувати і страждати душею за муки, що перетерпів Господь перед стратою. Але заради великого свята Благовіщення Пресвятої Богородиці церква дозволяє послаблення в пості, і віруючі можуть радіти всією своєю душею і святкувати щасливий день.

Причому якщо Благовіщення випадає на Страсний тиждень (останній тиждень перед Великоднем), церковним статутом дозволяється тим, хто постує скуштувати не сухоїдіння, а «їжу з єлеєм» — соняшниковою, конопляною олією, солодощі, варену їжу. У тому ж випадку, якщо Благовіщення припадає на посаду, але не на Страсну седмицю, дозволяється вживання, крім їжі «з оливою» (тобто з рослинною олією), невеликої кількості вина і деяких солодощів, ще й риби, морепродуктів.

В залежності від того, на який час випадає Пасха, крайніми днями, під час яких може бути Благовіщення, є четвер третього тижня Великого посту або ж середа Світлої седмиці. Церковне святкування залежить від часу — якщо свято трапляється перш Блакитною суботи, то церква святкує його три дні, якщо в суботу—два, у Страсну або Світлої седмиці—один день. Але по величі свята він не скасовується навіть у тому випадку, якщо випадає на Великдень.

Празник Благовіщення належить до найдавніших празників в честь Богородиці. Вказівки на нього є вже в IV столітті н. е. Насамперед святкування цього дня тривала, як припускають, в Константинополі або в Малій Азії.