Леонід Іовович ГАЙДАЙ
(1923 - 19.11.1993),
кінорежисер.

Гайдай Леонід Іович народився 30 січня 1923. У 1941 році він пішов служити в армію. Незабаром після початку Великої Вітчизняної війни Леоніда Гайдая з Монголії перевели на Калінінський фронт і направили в розвідку, так як в школі він вчив німецьку мову. Але після важкого поранення сержанта Гайдая комісували. У 1947 році Леонід Гайдай закінчив театральну студію при Іркутському обласному театрі, кілька років грав на сцені місцевого театру, а в 1949 році він вступив на режисерський факультет ВДІК. Під час навчання Гайдай познайомився з Ніною Гребешковою, яка незабаром вийшла за нього заміж. Хоча на початку творчого шляху Леоніда Гайдая підтримували такі метри радянського кіно, як Іван Пир'єв і Михайло Ромм, доля режисера складалася не так просто. Лише в 1961 році був знятий короткометражний фільм, який заявив про народження непересічної комедіографа. Це був «Пес Барбос і незвичайний крос». Саме в ньому вперше з'явилася знаменита трійця Бувалий - Боягуз - Бовдур. На хвилі успіху «Пса Барбоса» режисер поставив нову короткометражку – «Самогонників». Повнометражну комедійну стрічку він зняв в 1963 році – «Ділові люди», а новела «Вождь червоношкірих» стала шедевром радянської комедії. У 1980-і роки фільми Леоніда Гайдая хоча і не збирали таких аншлагів, вони продовжували користуватися глядацької популярністю, і серед них варто згадати «Спортлото-82» і «За сірниками», відмічені цікавими акторськими роботами Михайла Пуговкіна, що не раз знімався у Гайдая, Євгенія Леонова та В'ячеслава Невинного. У листопаді 1993 року прославлений режисер потрапив до лікарні і 19 листопада його не стало. Але фільми його як і раніше смішать глядачів ...

1923 | 01 | СІЧЕНЬ | 30 січня 1923 року. Народився Леонід Іовович ГАЙДАЙ.

Роком відліку «золотого десятиліття Гайдая» можна назвати 1965, коли на екрани країни вийшов фільм «Операція «И» та інші пригоди Шурика» з Олександром Дем'яненко в заголовній ролі. Ця комедія відразу полюбилася глядачам, і досі її дивляться із задоволенням. «Кавказька полонянка, або Нові пригоди Шурика» (1967) здобула у глядачів успіх ще більший, а багато фрази з цієї стрічки - як, втім, з багатьох фільмів Гайдая - відразу ж виявилися «крилатими». Наступна, детективна, кінокомедія Леоніда Гайдая – «Діамантова рука» з Юрієм Нікуліним в ролі незабутнього Семена Семеновича Горбункова - у прокаті знову зайняла перше місце і за опитуванням журналу «Радянський екран» випередила навіть «Нові пригоди невловимих». У числі безперечних успіхів режисера - фільм «Іван Васильович змінює професію» (1973), поставлений за п'єсою Михайла Булгакова, головні ролі в ньому блискуче зіграли Юрій Яковлєв і Леонід Куравльов.

Нагороди та премії:

МКФ короткометражних фільмів у Кракові (1965, Головний приз «Срібний дракон Вавеля», фільм «Операція «И» та інші пригоди Шурика»)

ВКФ (1972, Диплом та Премія «За внесок у розробку жанру кінокомедії», фільм «12 стільців»)

Фестиваль радянських фільмів в Сорренто (1972, Спец. Приз «Срібна сирена», фільм «12 стільців»)

МКФ в Москві (1981, Спец. Згадку журі, фільм «За сірниками»)

Премія «Золотий Овен» (1993, «Людина кінематографічного року»)

Приз РТР «Золотий квиток» (1995, «За кращу вітчизняну комедію» (посмертно), фільм «Діамантова рука»)

Народний артист СРСР (1989)

Народний артист РРФСР (1974)

Державна премія РРФСР імені братів Васильєвих (1970) - за комедії останніх років

Орден Вітчизняної війни I ступеня (1985)

медалі

30 січня 1923 року. Народився Леонід Іовович ГАЙДАЙ.