1851 | 01 | СІЧЕНЬ | 27 січня 1851 року. Помер Жан Жак ОДЮБОН. Жан Жак ОДЮБОН
/John James (Jean-Jacques Fougere) AUDUBON/
(26.4.1785 - 1851),
американський натураліст і художник. Чомусь скрізь фігурує американізований варіант його імені Джон Джеймс Одюбон, хоча батько, капітан французького флоту, назвав його Жан Жак. Він народився в Санто Домінго (нині Гаїті), де на цукровій плантації батька працювала й мати Одюбона. Вона незабаром померла, і батько відвіз сина у Францію до своєї законної дружини.

Щоб сховати походження сина, батько придумував різні історії його появи на світ, зумівши навіть переконати людей у тім, що його батьком був ніхто інший, як король Франції ЛЮДОВИК XVI. У Парижі хлопчика навчав живопису видатний французький художник ДАВИД. Жан Жак любив малювати рослини, тварин, але особливо птахів. Коли він підріс, батько відправив його управляти плантацією під Філадельфією, сподіваючись прилучити сина до комерції. Але це заняття було йому протипоказано, гроші ніколи не затримувалися в його кишені, а під час торговельних поїздок він займався тільки малюванням.

Жан Жак так і не опанував хваткою комерсанта, зате він зустрів там Люсі, на якій женився й підтримка якої виявилася вирішальною в його успіху як художника. Видати в Америці малюнки виявилося неможливо (був потрібний дуже гарний гравер), і він знову відправився в Європу з рекомендаційними листами друзів. В Англії він звернувся до знаменитого гравера Роберта Халвелла-старшого, котрий прийшов у захват від побаченого, але сам уже був занадто старий для такої роботи.

Допоміг син гравера, що подружився з Одюбоном. Разом вони видали книгу "Птахи Америки" (435 сюжетів), що друкувалася майже півтора десятка років і принесла славу авторам. Одюбону було вже 53 роки, коли була завершена цей грандіозна праця. Він продовжував подорожувати, вивчаючи птахів і тварин, і разом з натуралістом Бахманом і своїми синами створив ще книгу "Живородні чотириногі Америки" в 3-х томах.