Василь Іванович СУРИКОВ
(1848 - 19.3.1916),
художник-передвижник («Ранок стрілецької страти», «Бояриня Морозова», «Перехід Суворова через Альпи», «Скорення Сибіру Єрмаком», «Узяття сніжного містечка»).

Василь Іванович Суриков народився в сім'ї губернського реєстратора 12 січня 1848 в Красноярську. Василь з дитинства був уважним, і придивлявся до осіб, розглядаючи їх як картинки. У 1856 році Суриков поступив на навчання в парафіяльне училище, де, на щастя, був помічений Н.В. Гребньовим, який займався з ним малюванням, навчив малювати акварельними фарбами з натури. В результаті Суриков досконало опанував мистецтво акварельного живопису. Він осиротів в 11 років. Щоб почати заробляти, по закінченні училища майбутній художник був змушений працювати в канцелярії, але свого бажання бути художником не залишав і навіть давав уроки малювання учням. У його долі взяв участь золотопромисловець П.І. Кузнєцов, він оплатив йому стипендію для навчання в Академії мистецтв. У Сурикова не вийшло відразу вступити до Академії, так як він провалився на одному з іспитів, він вступив туди з другої спроби, після закінчення Малювальної школи в 1869 році, де і провчився до 1875 року.

Художника цікавили теми релігії. До того час належить картина «Апостол Павло пояснює догмати віри в присутності Агріппи, сестри його Береники і проконсула Фесту», після неї у Сурикова з'явилося замовлення на чотири розпису в храмі Христа Спасителя на тему історії Вселенських соборів. Москва породила нові теми: в 1881 році з'явилося знамените полотно «Ранок стрілецької страти», потім «Меньшиков в Березове», легендарна «Бояриня Морозова», «Підкорення Сибіру Єрмаком», «Перехід Суворова через Альпи», «Степан Разін» - всі ці картини увічнили ім'я художника в російського живопису. 6 березня 1916 Сурікова не стало. Після нього залишилися грандіозні полотна, що за своїм масштабом охоплюють цілі пласти російської історії, передані максимально живо і реалістично.

24 січня 1848 року. Народився Василь Іванович СУРИКОВ.

Творчість Сурикова тісно пов'язана з яскравими періодами історії Росії, у своїх масштабних творах художник правдиво передав характерні ознаки російського народу, його самобутність і життєву сутність. Виходець з небагатої козацької родини Василь Суриков з раннього дитинства був близький зі своїм народом, що у різноманітності своїй багатий видатними героями і людьми з характерними притаманними тільки істинно російським людям образами. Картини художника Сурикова дуже примітні своїм чудовим колористичним трактуванням писання, де присутнє явне новаторство художника у створенні колоритних полотен, барвистий склад яких і сьогодні вивчають сучасні художники.

Головні твори:

Ранок стрілецької страти (1881)

Меншиков в Березові (1883)

Бояриня Морозова (1887)

Підкорення Сибіру Єрмаком (1895)

Перехід Суворова через Альпи (1899)

Степан Разін (переписана в 1910, попередній варіант експонувався в 1906 на XXXV Пересувній виставці)

24 січня 1848 року. Народився Василь Іванович СУРИКОВ.