15 червня 1798 року. Народився Олександр Михайлович ГОРЧАКОВ.

1798 | 06 | ЧЕРВЕНЬ | 15 червня 1798 року. Народився Олександр Михайлович ГОРЧАКОВ. Олександр Михайлович ГОРЧАКОВ
(1798 - 11.3.1883),
ясновельможний князь, дипломат, канцлер, який більше чверті століття керував зовнішньою політикою Росії.

Рід Горчакових сходить до Рюриковичів - князів Чернігівських і в 1681 році був занесений в Оксамитову книгу знатних прізвищ Росії. Народився майбутній канцлер у місті Гапсалі (нині Хаапсалу) Естляндської губернії. Його батько, полковий командир, і мати, удова саксонського посланника, не приймали ніякої участі в долі сина, стурбовані лише пристроєм чотирьох дочок. Батьків йому замінила родина двоюрідного дядька Олексія Никитича ПЕЩУРОВА, що забезпечив освіту підліткові, спочатку в Петербурзькій гімназії, потім віддавши в Царскосільський ліцей.

Закінчивши його другим по успіхах, він пережив всіх своїх товаришів зі знаменитого першого набору й, хоча ніколи не був на зустрічі ліцеїстів 19 жовтня, завжди зберігав вірність сформованому у ті дні братерству. Один з найближчих друзів юного ПУШКІНА, його перший критик, він зберіг автографи поета, його першу поему. Горчаков відвідав опального поета в засланні, а наступного дня після повстання декабристів з'явився на квартиру учасника повстання Івана ПУЩІНА й запропонував тому допомогти виїхати за кордон.

Обидва вчинки вимагали чималої мужності, особливо якщо врахувати, яким честолюбним був князь у питаннях службової кар'єри: в 21 рік, відправляючись одержувати перший придворний чин юнкера, він кладе в кишеню отруту, щоб померти на місці, якщо відмовлять. Проти був міністр закордонних справ канцлер НЕССЕЛЬРОДЕ, що сказав: "Парубок уже мітить на моє місце". Через 37 років саме так і трапилося. Горчаков ніколи ні перед ким не підлещувався, навіть якщо це могло дуже дорого коштувати. У Відні йому довелося приймати шефа жандармів БЕНКЕНДОРФА, що зажадав у Горчакова замовити собі обід.

Горчаков подзвонив у дзвіночок, а коли прибув метрдотель, пояснив генералові, що той це може зробити сам. На дипломата була заведена справа, де значилося: "Князь Горчаков не без здатностей, але не любить Росію". Ці слова будуть повторювати навіть після його смерті, а поки йому доведеться чекати 22 роки, перш ніж він буде покликаний рятувати Росію.