1519 | 01 | СІЧЕНЬ | 12 січня 1519 року. Помер Васко НУНЬЄС ДЕ БАЛЬБОА. Васко НУНЬЄС ДЕ БАЛЬБОА
(~1475 - 1519),
іспанський конкістадор. Він першим з європейців перетнув Панамський перешийок і досяг берегів Південного моря, нині всім відомого як Тихий океан. Бальбоа прибув на береги Америки з другою партією іспанських колоністів, коли, рятуючись від боргової в'язниці, зумів таємно сісти на корабель під командою Мартіна Енсісо, що відпливав з Еспаньйоли (Гаїті) на допомогу першим колоністам, які влаштувалися в Новій Андалусії (північній приморській смузі сучасної Колумбії).

Перші колоністи до того часу майже всі загинули, корабель із запасами потерпів крах, тому рятівникам самим загрожував голод. За пропозицією Бальбоа вони переправилися на Панамський перешийок, який формально входив до складу другої іспанської колонії, названою Золотою Кастілією і правив якій Дієго НІКУЕСЕ.

На новому місці конкістадорів чекав успіх: вони розграбували покинуте індіанське селище, в якому виявили і їжу, і золото. Окрилені успіхом, вони вибрали своїм ватажком Бальбоа, змістивши Енсісо. Нікуеса в цей час здійснював набіги, але жовта лихоманка і голод викосили велику частину його загону, тому він вирішив відправитися до заснованої Бальбоа нової колонії і пред'явити права на "своє" золото.

Але сил у Бальбоа виявилось більше, і він попросту посадив Нікуесу з декількома людьми на старе судно і примусив відчалити від берега. Всі вони пропали без вісті, а Бальбоа став єдиним начальником над колоністами.

Укладаючи союзи з одними племенами і розправляючись з іншими, він почав завоювання внутрішніх областей Золотої Кастілії. Один індіанський вождь, здивований жадністю іспанців до золота, вказав Бальбоа, що на південь є країна, в якій це золото дівати нікуди, а за горами лежить інше море. Бальбоа було зажурився, оскільки прийшла звістка про звинувачення його в зраді із-за розправи з Нікуесе, та після цих слів повстав духом і став готувати похід за багатою здобиччю.

Так він вийшов до Тихого океану, добув багато золотця і перлів. До донесення до Іспанії про своє відкриття він приклав п'яту частину здобутого - і гнів уряду був змінений на милість. Здавалося, доля благоволила йому, але призначений новим губернатором Золотої Кастілії шкідливий старий Педро Аріас Авіла став вести проти нього таємне слідство. Щоб Бальбоа ні про що не запідозрив, він запропонував видати за нього свою дочку, що жила в Іспанії.

Бальбоа отримав від корони високе призначення, очікував прибуття нареченої і продовжував свої відкриття в Південному морі. Але коли він вирішив спрямувати експедицію на південь для розвідки в Перу, Авіла висунув проти Бальбоа звинувачення, що він задумує похід в особистих інтересах, та ще і пригадав всі старі гріхи. Бальбоа заарештували, засудили за зраду і для надійності обезголовили. Наречена потім довго ридала.