1584 | 07 | ЛИПЕНЬ | 10 липня 1584 року. Помер ВІЛЬГЕЛЬМ І ОРАНСКИЙ. ВІЛЬГЕЛЬМ І ОРАНСКИЙ
(24.4.1533 - 1584),
принц, перший з наслідних штатгальтерів (правителів) Нідерландів (з 1572р.). Був одним з вождів Нідерландської буржуазної революції, боровся проти іспанського панування й католицтва.

Ще в 1580 році іспанський король ПИЛИП ІІ оголосив його поза законом, а за знищення ненависного вождя нідерландських єретиків узявся орден єзуїтів. У травні 1582 року Вільгельм лише чудом урятувався, коли був поранений пострілом у щелепу. Через два роки єзуїти завербували якогось Бальтазара ЖЕРАРА.

Він придбав фальшиві папери на ім'я Гійона, сина відомого протестанта, страченого за прихильність новій вірі. Прізвище Гійона допомогло Жерару завоювати довіру в таборі Вільгельма Оранського. У цей день Жерар з'явився в палац із проханням про аудієнцію. Принц Оранський був зайнятий і обіцяв поговорити з відвідувачем після обіду. Убивця став чекати у дворі. Коли Вільгельм з наближеними вийшов, Жерар наблизився до нього й вистрілив з пістолета, зарядженого трьома кулями.

Принц був смертельно поранений, його останніми словами була молитва за людей, яких він довгі роки вів за собою. Найманець єзуїтів намагався втекти, але був схоплений солдатами й через кілька днів страчений.