10 червня 1914 року. Помер Олександр Олександрович НАВРОЦЬКИЙ.

1914 | 06 | ЧЕРВЕНЬ | 10 червня 1914 року. Помер Олександр Олександрович НАВРОЦЬКИЙ. Олександр Олександрович НАВРОЦЬКИЙ
/псевд. Н. А. ВРОЦЬКИЙ/
(13.3.1839 - 1914),
поет, драматург.

З одного боку, він більшу частину життя присвятив військовій службі. При придушенні польського повстання молодий гвардійський офіцер був поранений у голову, був змушений залишити стройову службу, потім після закінчення Військово-юридичної академії був військовим прокурором, суддею.

Вийшов у відставку в чині генерал-лейтенанта (схоже, що це найвище військове звання серед російських літераторів). Був членом Воєнно-історичного товариства.

З іншого боку, його твори робили сильний мобілізуючий вплив на революціонерів. У драматичній хроніці "Стенька Разін" він представив героя соціалістом і ледве не предтечею героїв Паризької комуни. Загальну популярність йому приніс написаний в 1864 році вірш "Стрімчак Стеньки Разіна" ("Є на Волзі стрімчак..."), покладений на музику і який розспівувався в сімдесятих і вісімдесятих роках радикальною молоддю й заміняв росіянам Марсельєзу.

Подальші спроби перевидати вірш і п'єсу припинялися цензурою. У своїй творчості він намагався поетично проілюструвати російську історію.