09 січня 1648 року. Богдана Хмельницького обрано гетьманом України

09 січня 1648 року. Богдана Хмельницького обрано гетьманом України

Богдана Хмельницького обрано гетьманом України

Богдан (Зиновій) Хмельницький народився 1595 році на хуторі Суботів. Походив він із дрібної української шляхти. Освіту здобув в одній із київських шкіл та у Львівській єзуїтській колегії. Із юнацьких років Б. Хмельницький перебував на військовій службі. У 1620 р. разом із батьком брав участь у поході польського війська до Молдови проти турок. У битві під Цецорою батько загинув, а Богдан потрапив до турецького полону, із якого його викупили запорожці. Повернувшись, він вступив до реєстрового козацького війська, згодом став писарем. Брав участь у походах проти Кримського ханства, а в часи повстань 30-х рр. XVII ст. виступав на боці козаків.

1648 | 01 | СІЧЕНЬ | 09 січня 1648 року. Богдана Хмельницького обрано гетьманом України

В вересні 1647 р. Хмельницький розробляє план виступу проти Речі Посполитої. Повстання повинно було розпочатись в листопаді 1648 року, за підтримки турецького султана та кримського хана. Однак плани повстанців було видано полякам. Хмельницького заарештували й кинули до в'язниці в Чигирині. Завдяки допомозі чигиринського полковника Станіслава Кричевського та своїх друзів Хмельницький зміг втекти з-під варти і податися на Запорожжя.

На початку січня 1648 р. Хмельницький із загоном прибічників прибув на Запорожжя й розташувався неподалік Січі. Порозумівшись із козаками, що перебували в залозі на Січі, 25 січня 1648 р. він без бою оволодів нею. При цьому значна частина реєстровців вирішила підтримати повстанців. Ці події вважаються датою початку Національно-визвольної війни. Невдовзі відбулася козацька рада, на якій Б. Хмельницького було обрано гетьманом Війська Запорозького.

Відгуки про діяльність Б.Хмельницького:

Великий рух народній, піднятий Хмельницьким, дав новий лад усій східній Україні — Гетьманщині. (М.Грушевський, 1913р)

Хмельницький став керівником Визвольної війни завдяки тому, що здобув довір'я мас. Він ріс і жив серед козацтва, розумів його прагнення й інтереси. Народні маси зустріли Хмельницького з цілковитим довір'ям, розуміючи, що він є справжнім захисником їх інтересів. (І.Крип’якевич, 1954р)

Він поводився так, неначе був монархом суверенної держави, й розвинув широку дипломатичну акцію на міжнародному полі для зміцнення свого становища. (Д.Дорошенко, 1921р.)

1648 | 01 | СІЧЕНЬ | 09 січня 1648 року. Богдана Хмельницького обрано гетьманом України