Василь Стус
(6.01.1938 - 4.09.1985),
Поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, один із найактивніших представників українського культурного руху 1960-х років.

Василь Стус народився 8 січня 1938 у селі Рахнівка Гайсинського району Вінницької області в селянській родині. У 1944–1954 роках Василь навчався у міській середній школі №265 і закінчив її зі срібною медаллю. Потім вступив до історико-літературний факультету педагогічного інституту міста Сталіно, де став членом літературного об’єднання «Обрій». Закінчивши 1959 навчання з червоним дипломом, працював учителем української мови й літератури в Кіровоградській області, після чого два роки служив в армії на Уралі. З 1961 по 1963 вчителював у середній школі № 23 м. Горлівка Донецької обл. Під час навчання і служби почав писати вірші. Свої перші поетичні твори опублікував у 1959 році. Пізніше поет заробляв на життя, працюючи у Центральному державному історичному архіві, згодом — на шахті, залізниці, на будівництві, в котельні, в метро. Пропозицію Стуса опублікувати у 1965 р. свою першу збірку віршів «Круговерть» видавництво відхилило. Незважаючи на позитивні відгуки рецензентів, було відхилено і його другу збірку — «Зимові дерева». Однак її було опубліковано в самвидаві. У 1970 р. книжка віршів поета «Веселий цвинтар» потрапила до Бельгії й була видана в Брюсселі.

В травні 1980 був заарештований, визнаний особливо небезпечним рецидивістом й у вересні засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Помер Василь Стус у ніч з 3 на 4 вересня. Був похований на табірному цвинтарі у селі Борисово. Прохання родини перевезти тіло додому відхилили на тій підставі, що не вийшов термін ув’язнення. У листопаді 1989 тіло поета та його побратимів Юрія Литвина та Олекси Тихого, що також загинули в таборі ВС-389/36, було перепоховано в Києві на Байковому кладовищі.

1938 | 01 | СІЧЕНЬ | 06 січня 1938 року. Народився Василь Стус, український поет («Веселий цвинтар», «Палімпсести»)

Стус – один з найяскравіших постатей ХХст., не лише через те, що він став взірцем незламного патріотичного духу . Для його поезії характерна незвичайна ліричність, мелодійність, філософські заглиблення. Слід відмітити і особливості лексики та фразеології в його поезії – письменник використовує архаїзми, неологізми, церковнослов’янську лексику та навіть вдається до власного словотворення. Вагомий внесок в українську літературу зробив Василь Стус і на терені перекладу. Він здійснив блискучі переклади з І.-В. фон Ґете, Р.М. Рільке, П.Целана,; з англійської – поезії Р.Кіплінга; з італійської – Д.Унґаретті, з іспанської – твори Ф.Г.Лорки, з французької – Г. де Мопассана, А.Рембо. Перекладав також зі слов'янських мов.

«Терпи, терпи – терпець тебе шліфує» В.Стус

Терпи, терпи - терпець тебе шліфує,
сталить твій дух - тож і терпи, терпи.
Ніхто тебе з недолі не врятує,
ніхто не зіб'є з власної тропи.
На тій і стій, і стій - допоки скону,
допоки світу й сонця - стій і стій.
Хай шлях - до раю, пекла чи полону -
усе пройди і винести зумій.
Торуй свій шлях - той, що твоїм назвався,
той, що обрав тебе навіки-вік.
До нього змалку ти заповідався
до нього сам Господь тебе прирік.

1938 | 01 | СІЧЕНЬ | 06 січня 1938 року. Народився Василь Стус, український поет («Веселий цвинтар», «Палімпсести»)