1066 | 01 | СІЧЕНЬ | 06 січня 1066 року. Королем англо-саксів став ГАРОЛЬД II.Королем англо-саксів став ГАРОЛЬД II.
Престол був заповіданий йому ЕДУАРДОМ СПОВІДНИКОМ в обхід законного спадкоємця онука Едгара. Питання про престолонаслідника кілька років було предметом суперечки і залишилося невирішеним навіть після коронації Гарольда. Розповімо пізніше, як воно було вирішено, а поки що декілька слів про Едуарда Сповідника. Він був обраний королем літом 1042 року після смерті КНУДА, що перебрав під час пиятики, Англо-саксонська знать намагалася відновити в його особі древню династію, щоб звільнитися від данського панування.

Головну роль у сходженні Едуарда на престол зіграв ГОДВІН УЕССЕКССЬКИЙ, на єдиній дочці якого - Едіт - він одружився в 1045 році. Але довгі роки Едуард прожив в Нормандії, звідки разом з ним як свита прибули нормандські феодали. Незабаром прибульці зайняли всі ключові пости, що викликало обурення англо-саксів. На чолі опозиції опинився тесть короля зі своїм сином Гарольдом. Не ради ж цього вони старалися раніше! Король знаряддям помсти вибрав дочку Годвіна, образивши її і змусивши піти в монастир. Краплею, що переповнила чашу терпіння, стало призначення Кентерберійським архієпископом одного з нормандців. Після невдалого повстання Годвін з прихильниками опинився у вигнанні, але незабаром повернувся зі свіжими силами, був підтриманий народом, так що королеві довелося повернути йому свою прихильність.

Ім'я Едуарда Сповідника в історії Англії пов'язане перш за все із спорудою нового храму, який був побудований поза межами Лондона, на захід від столиці. Звідси і пішла назва собору - Вестмінстер. Він був освячений на різдво в 1065 році, але важко хворий король на урочистій церемонії був відсутній.

Повертаємося до династичної суперечки. Опісля дев'яти місяців у битві при Гастінгсі війська герцога Нормандії Вільгельма (доріжка до Англії вже була уторована) розбили піхоту Гарольда, що мужньо чинила опір, сам король загинув під час битви, а в грудні у Вестмінстері був коронований новий король Англії ВІЛЬГЕЛЬМ ЗАВОЙОВНИК. З тих пір там вінчаються на царство всі англійські монархи.